Strona powstała po to, by zainteresować warszawiaków, zarówno tych rodowitych jak i „flancowanych”, gwarą warszawską. Chcemy ocalić od zapomnienia język Warszawy i pokazać, że „warsiaska nawijka” jest czymś fajnym i godnym uwagi. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy jesteśmy zalewani wszechobecną bylejakością i nijakością.
Gwara warszawska jest tym cenniejsza, że w swoich cechach zawiera esencje charakteru miasta. Jego przebojowość, humor, cwaniackość.
Zarówno nowi jak i zasiedziali mieszkańcy Warszawy mają mgliste pojęcie na temat gwary. Jeżeli w ogóle o niej słyszeli, to sądzą, że jest zabytkiem, reliktem minionych czasów. Co wcale nie jest prawdą. Wystarczy przejść się ulicami Warszawy (nie tylko tej prawobrzeżnej), żeby usłyszeć zwroty, powiedzonka, słowa charakterystyczne dla tego miasta. Problem polega na tym, że większość „rodaków warszawskich” nie ma pojęcia, że to właśnie jest gwara. A skoro nie potrafią jej rozpoznać, to sądzą że nie istnieje.
Wiemy, że czasy kiedy Wiech pisywał swe felietony w „Expresiaku”, a cała Warszawa z radością mówiła „Wiechem” już nie powrócą. Ale może uda się choć zwrócić uwagę mieszkańców stolicy i zainteresować ich tematem gwary. Chcielibyśmy, by Warszawiacy potrafili ją rozpoznać i chcieli ją chronić przed zapomnieniem, żeby byli z niej dumni tak jak Ślązacy czy górale są dumni ze swojej.
Nie mamy się czego wstydzić!
Celem serwisu www.gwara-warszawska.waw.pl jest pokazanie Warszawiakom, czym jest gwara, jak ona brzmi. Serwis prezentuje przykłady twórczości inspirowanej gwarą warszawską, zarówno tej klasycznej (Wiech, Grzesiuk, Stępowski) jak i obecnej (Vavamuffin, Eldo). Stara się również promować nowych twórców sięgających do warszawskich korzeni. Poza propagowaniem języka Warszawy, ambicją serwisu jest również prezentowanie i popularyzowanie tradycji warszawskich zarówno tych obyczajowych jak i kulinarnych.
Zarząd Stowarzyszenia Gwara Warszawska:
Martyna Goździuk – prezes zarządu
Janusz Dziano – członek zarządu
Małgorzata Stradomska – Kalinka – członek zarządu