Właśnie mija rok działalności serwisu gwara-warszawska.waw.pl. Co prawda strona istniała już wcześniej ale domena gwara-warszawska.waw.pl została zarejestrowana właśnie 25.01.2010 więc obchodzi 1 urodziny !
Początki działalności były trudne i mozolne. Przez pierwszych 6 miesięcy stronę odwiedziło niespełna 1000 gości. Ale nie ustawałem w wysiłkach reklamowałem serwis, pisałem do warszawskich gazet i rozgłośni radiowych. W końcu udało się wzbudzić zainteresowanie tematem gwary warszawskiej. Zaczęły pojawiać się w mediach informacje o języku stolicy a strony serwisu odwiedzało coraz więcej osób.
Dziś, po roku działalności, portal ma ponad 100 wejść dziennie oraz blisko 200 zarejestrowanych użytkowników, z czego wielu zagląda tu regularnie. Na stronach serwisu, poza bogatym słownikiem gwary warszawskiej, można znaleźć, piosenki kultowych bardów, artykuły i książki – wszystko, co pomaga poznawać specyfikę i oryginalność warszawskiego dialektu.
Celem działalności serwisu od początku było wzbudzenie zainteresowania warszawiaków, zarówno tych rodowitych jak i flancowanych, gwara warszawską oraz kulturą warszawy. Myślę, że ten cel pomału udaje się realizować. W Internecie pojawia się coraz więcej wątków, poruszających tematykę warsiaskiej nawijki, na których prowadzone są ciekawe dyskusje nie tylko na temat języka, ale również tradycji i zwyczajów warszawskich. Powstał również profil serwisu na portalu społecznościom Facebook, który po 5 miesiącach działalności zgromadził już 1000 fanów a ich liczba nadal rośnie.
Gdy zaczynałem tworzenie serwisu w internecie było niewiele informacji o gwarze warszawskiej. Większość z nich sprowadzała się lakonicznych definicji i podawania podstawowych cech. Dziś każdy zainteresowany językiem warszawy, ma naprawdę sporo dostępnych materiałów, co wcale nie oznacza, że temat został wyczerpany. Nadal jest sporo do zrobienia zwłaszcza w kwestii edukacji warszawiaków oraz zmiany ich stosunku do gwary warszawskiej. Chciał bym aby Warszawiacy wiedzieli czym jest gwara warszawska, potrafili ją rozpoznać i chcieli chronić przed zapomnieniem, żeby byli z niej dumni i zrozumieli, że jest to nasze dziedzictwo o które musimy dbać. Wiem, że nie jest to łatwy cel, ale wierzę, że przy Waszym wsparciu uda się go osiągnąć.
Dziękuję tym, którzy wspierali i wspierają nadal działalność serwisu. Zachęcam wszystkich do aktywnego uczestnictwa w tworzeniu portalu oraz propagowania języka, tradycji i zwyczajów Warszawy.
Admin