„Praga gada. O wojnie!” antologia komiksowa

W dzisiejszych czasach nasze rodaki czytają ponoć mało albo wcale. O młodzieży szkolnej i studenckiej to już w szczególności wiesza sie w tem względzie psy. Ale wiedza, ta wartościowa, mnieszka w książkach i właśnie dlatego trza sie przełamać i je czytać. A w szczególności o Warsiawie. Jest jeszcze cóś takiego jak komiks. Niezorientowanym w temacie trza zaznaczyć, że ta forma przekazu dawno już przestała być uznawana za gorsze siostre prozy. I tu pozwole sobie na prywate i powiem, że jako owad z rodzaju żywiącego sie ksiażkamy, wychowałam sie tożsamo na komiksie. Te pierwsze dotarły do mnie w tem samym czasie jak zaczełam czytać formalnie książki i to one ( „Kajko i Kokosz” na ten przykład czy tyż seria o władcach polskich wyd. Sportu i Turystyki) były zaczątkiem moich przyszłych pasji. I dlatego tyż z przyjemnością pisać będe tem razem o komiksie.

Album ten to tak zwana antologia, czyli zbiór krótkich komiksów uskutecznionych przez różnych rysowników i scenarzystów zebranych w jednym albumie. Pomysł wyszedł spod dekla pana Przemysława Olszewszczaka, któren szefuje Fundacji Animacja. On i jego ferajna poprosili starszych stażem prażan by wyciągnely ze swych wspomnień troszkie pamniątek i opowiedzieli o Pradze ze swych szczenięcych lat. I to na podstawie ich fragmentów narysowano te nowelki. A rysował nie byle kto! Pan Przemek przekonał do tego same polskie młode zdolniachy! I trzech z zagramanicy! Powstalo 11 szuper nowel pod tytułem „Praga gada. O wojnie!” Sprawa zarówno czytelna i artystycznie wymagająca! Każden jeden miłośnik komiksów będzie zadowolniony po takiej rekturze. Natomiast młode, co czytać książek nie lubieją dowiedza się cóś o Pradze, cóś o ludziach praskich i cóś o gwarze mniasta co w ogólności może zwrócić ich uwagie na tematy varsawianistyczne.
W tem czasie jak powstawał ten album, poproszono nasze stowarzyszenie o tłomaczenie z polskiego na nasze niektórych scenariuszy, co tyż uskuteczniliśmy z przyjemnością. I nie żałujemy,że się zaagażowalismy w te sprawe bo wyszła jak trza, znaczy sie bez zarzutu. Zresztą gdyby była to leguralna lypa to nie mnieli by przy tem projekcie takich partnerów jak Muzeum Warsiawskiej Pragi, Muzuem Historii Polski, Dom Kultury Praga, Dzieje.pl a Ministerstwo Pracy nie zrobily by dofinansowania. Sprawa jest nie komercyjna dlatego by sie z nią zapoznać w charakterze rektury, trza pisać do Fundacji Animacja. Z dobrych żródeł wiemy, że na tem się nie skończy. Już kompinują by zrobić następne takie praskie historie.

Polecamy, bo to komiks z warsiawskiem charakterem i praskiem sercem.

„Praga gada. O wojnie!” antologia komiksowa
autorzy scenariuszy : Przemysław.J Olszewski, Paweł Timofiejuk, Monika Golińska , www.rysownicy
autorzy rysunków : Alberto Pagliaro, Tony Sandoval, Krzysztof Ostrowski, Konstantin Komardin, Krzysztof Budziejewski, Paweł Piechnik, Przemysław Truściński, Leszek Goliński, Maciej Szymanowicz, Mateusz Suchecki, Michał Śledziński.
Wydawnictwo Fundacja Animacja
Warszawa Praga 2013
Dystrybucja: http://www.pragagada.pl/komiks